אלטירו ספינאלי (1907-1986)

אלטירו ספינאלי (Altiero Spinelli) היה פוליטיקאי איטלקי, אשר בתחילת דרכו היה ידוע בתפיסתו הקומוניסטית. עוד במהלך מלחמת העולם השנייה החל לקדם באיטליה את רעיון הפדרציה האירופית, וראה בכך פתרון לפשיזם.

 

לאחר מלחמת העולם השנייה החל לפעול למען קידום האינטגרציה האירופית, כשהוא מקים באיטליה את התנועה הפדראל- אירופית. לאחר מכן החל בניסיונות להפיץ את תורתו בקרב חוגי שמאל ברחבי אירופה. כאשר הוא מעודד חשיבה אנטי-לאומית ומאמין שרק על ידי איחוד אירופה ימנעו מלחמות. בעוד רוב האבות המייסדים של האיחוד הגיעו מתחום הכלכלה, ספינאלי היה מהפכן פוליטי על פי תפישתו.

 

בהמשך הקריירה הפוליטית שלו שימש כיועצם של מונה, דה גספארי וספאק, ופעל רבות לגיבוש הרעיונות לאיחוד אירופה. כמאמין אדוק ברעיון האירופי קידם גם את החשיבה האקדמית בנושא, כאשר הקים את המוסד ליחסים בינלאומיים ברומא.

 

בין השנים 1970-1976 היה אחראי במועצה האירופית על יחסי הפנים. לאחר שלוש שנות הפסקה בהן היה חבר פרלמנט מטעם המפלגה הקומוניסטית באיטליה שב אל הבמה האירופית, כאשר נבחר לחבר פרלמנט בשנת 1979 (הבחירות החופשיות הראשונות לפרלמנט האירופי).

 

מעת שנבחר לפרלמנט האירופי, החל לקדם ביתר שאת את הכיוון הפדרליסטי של האיחוד האירופי ושיאו היה בפרסום תוכניתו ("תכנית ספינאלי"), אשר אומצה בשנת 1982 והפכה לאבן דרך ונקודת פתיחה לאמנות העתידות לבוא בשנות ה-80' וה-90'.

 

העובדה שעסק בנושא שנים כה רבות וקידם בצורה דרמטית את האינטגרציה האירופית, הובילה להכרה בו כאחד מהאבות המייסדים של האיחוד האירופי. לאות הערכה על פועלו, אחד ממבני הפרלמנט האירופי בבריסל קרוי על שמו.