בין אנטישמיות לאנטי- ישראליות

הגדרת האיחוד האירופי לאנטישמיות משנת 2005: "אנטישמיות היא תפיסה מסוימת של יהודים, שעשויה לבוא לידי ביטוי כשנאה כלפי יהודים. ביטויים מילוליים וגופניים של אנטישמיות מכוונים כלפי יחידים, יהודים או לא-יהודים, ו/או נגד רכושם, נגד מוסדות של קהילה יהודית ואתרים דתיים". 

 

היהודים סבלו מרדיפות במשך שנים ארוכות ברחבי אירופה, רדיפות ששיאן בשואת יהודי אירופה במלחמת העולם השנייה. רובם מצאו את ביתם החדש לאחר השואה בישראל או בארצות הברית, וחלקם הקטן נשאר באירופה. זיכרון האנטישמיות ותופעותיה עדיין מהדהדים, אך האנטישמיות מעולם לא פסקה. אנו עדים מידי שנה לגילויי שנאה כלפיי יהודים בכל רחבי אירופה, לרבות במדינות האיחוד. טענה שנשמעת לעיתים היא כי הקישור בין מדינת ישראל ליהדות הוא המוביל לגילויי האנטישמיות, שהיא למעשה אנטי ישראליות. מראשית האינתיפאדה השנייה בראשית שנות האלפיים תופעה זו צוברת תאוצה ברחבי אירופה. הסיבות לכך רבות ובינהן: פעולות מסוימות של מדינת ישראל, קסנופוביה גואה. שבדיה, דנמרק, צרפת, אנגליה, בלגיה, ספרד וגרמניה הן רק חלק מן המדינות בהן הייתה עלייה בגילויי האנטישמיות בשנים האחרונות.

 

דומה כי דווקא במדינות מזרח אירופה, אם גילויי האנטישמיות אינם בירידה לפחות אינם עולים, והשאלה המתבקשת היא– האם יש קשר בין האווירה במדינה מסוימת כלפי מדינת ישראל ומידת הקשר עם ישראל לבין מידת גילויי האנטישמיות במדינה? נראה כי קיים קשר כלשהו, שניתן להבחין בו במדינות כפולין, צ'כיה, בולגריה ורומניה, הנחשבות כיום כידידותיה של ישראל באיחוד האירופי.

 

היכן נכנס האיחוד האירופי לתמונה? בהצהרותיו ומדיניותו מגנה האיחוד האירופי כל תופעה של שנאת זרים, גזענות ואפליה על רקע אתני באשר היא. בשנת 2004 זימן רומאנו פרודי, נשיא הנציבות דאז, את ראשי הקהילות היהודיות באירופה, אנשי דת אירופיים ואנשי דת ופעילים יהודים מהארץ ומאירופה לדיון בנושא האנטישמיות וטיפול בבעיה. ראיה נוספת לכך היא פסיקתו של האיחוד כנגד בוסניה, שאינה חברה באיחוד, אשר הורשעה באפליה דתית בנוגע למשרות ציבוריות. בשנת 2013 לרגל יום השנה ה-75 לליל-הבדולח פורסם על ידי ה European Union Agency For Fundamental Rights)- FRA) דוח הסוקר את רמת האנטישמיות במדינות החברות באיחוד, מהמידע אשר פורסם בדוח, הנכון לשנת 2013, עולה כי  האנטישמיות עדיין נפוצה , ואירופה מתקשה במאמציה למנוע הסלמה נוספת בשנאה נגד יהודים.   

 

בנוסף, בדו"ח ההתקדמות של הסכם ההתאגדות בין האיחוד האירופי לישראל משנת 2009 הוצג פרויקט משותף למאבק באנטישמיות, עליו הוחלט עוד בחתימה הראשונית על הסכם ההתאגדות: האיחוד האירופי וישראל המשיכו לשתף פעולה סביב תמיכה ביוזמות להתמודדות עם אנטישמיות, גזענות ושנאת זרים. ביוני 2009 נחתמה הצהרה אירופית-ישראלית משותפת, והוקם המכון האירופי למורשת השואה (European Shoah Legacy Institute) בטרזין, צ'כיה.

עוד ב2009, גינה האיחוד האירופי (ועימו חלק ניכר מממשלות מדינות האיחוד) את "ועידת דרבן" ואת דברי אחמדיניג'ד, אשר הכחיש את קיומה של שואת יהודי אירופה. האיחוד טען כי התנהגות זו מעודדת אנטישמיות, וועידת דרבן במקום להתנגד לגזענות מעודדת אותה.