סוגיות גאווה באיחוד האירופי

נושא שוויון הזכויות לזוגות חד מיניים, שוויון זכויות ויחס הוגן להומוסקסואלים, לסביות, בי-סקסואליים וטרנסג'נדרים על סדר יומו האיחוד האירופי. שאיפתו של האיחוד היא להגיע לרמת חקיקה זהה בנושא. בקרב כל המדינות החברות נושא זה עובר תהליכי עיגון בחוק משנת 1993. חברוּת באיחוד האירופי לא רק דורשת ביטול של חקיקה אנטי-הומוסקסואלית, אלא שאמנת אמסטרדם‏ שנכנסה לתוקף בשנת 1999 מחייבת את חברות האיחוד לקבע חקיקה של חוקים האוסרים אפליה שכזאת, ומקנה זכויות שוות לקהילת הלהט"ב.

נכון לשנת 2016, מתוך 22 המדינות בעולם בהם מתאפשרים נישואים אזרחיים חד-מיניים, 7 מהן חברות באיחוד האירופי ( ע"פ כרונולוגי של החקיקה: הולנד, בלגיה, ספרד, שוודיה, פורטוגל, דנמרק וצרפת). 

 

האיחוד האירופי מקיים קבוצת עבודה בנושא זכויות הקהילה הלהט"ב, ה- “Intergroup of LGBT Rights”. עיקר פועלה של קבוצת העבודה הוא להוביל חקיקה אשר תמנע אפליה, הטרדה והשפלה על רקע העדפה מינית ותקבע סנקציות כנגד מדינות, ערים, חברות, מפעלים וכדומה שלא יפעלו בהתאם. הקבוצה דנה במתן זכויות שוות בקבלת קצבאות שונות לזוגות חד מיניים נשואים ולא נשואים. עוד הוצע לייסד בקבוצת העבודה תחרות חובקת יבשת אשר נושאה יהיה החברה הידידותית ביותר לגייז (gay friendly), בדומה לתכנית קנדית. בשנת 2009 קיימו הפרלמנט האירופי והנציבות האירופית מסע פרסום כנגד הומופוביה. לקראת הבחירות לפרלמנט האירופי בשנת פעלו במשותף מספר ארגוני זכויות גייז אירופיים עם מספר חברי פרלמנט הפעילים בנושא, וניסחו אמנה שמטרתה קידום הזכויות לגאים באמצעות הפרלמנט האירופי. עד יום הבחירות לפרלמנט האירופי, חמישית מהמועמדים לפרלמנט חתמו על האמנה. בשנת 2010 נערך לראשונה מצעד גאווה רשמי בחסותו של האיחוד האירופי בוורשה. כמובן שמצעדי גאווה אינם מהווים חידוש, אך היה זה מצעד פרי יצירתה של קבוצת העבודה של הפרלמנט בנושא ה- "LGBT Rights".

 

אין כל ספק שגם במישור הלאומי וגם במישור העל- לאומי ישנו מקום לשיפור רב. יש מדינות כמו איטליה, אירלנד, יוון, ליטא, פולין ועוד מדינות אחרות בהן עדיין מתקיימת אפליה. מדינות רבות חתומות על אמנות לשוויון זכויות אך בפועל לא פועלות ליישום האמנות (כך מרבית המדינות החברות ממזרח אירופה). מנגד, המדינות המתקדמות ביותר בנושא הן בלגיה, גרמניה, דנמרק, הולנד, ספרד, פורטוגל, פינלנד ושוודיה, כאשר בחלקן אף ישנה חקיקה המאפשרת נישואים חד- מיניים.