פול הנרי ספאק (1899-1972)

פול הנרי ספאק (Paul Henri Spaak) היה מדינאי בלגי שכיהן כשר התחבורה, שר החוץ (במשך שנים רבות) וראש ממשלת בלגיה (למספר כהונות). ספאק פעל להשארתה של בלגיה כמדינה ניטראלית במלחמת העולם השנייה. לשם כך נסע לביקור בצרפת במהלך המלחמה, לא הורשה לחזור למדינה ע"י הנאצים ונאלץ להגר לבריטניה.

 

בשנת 1945 מונה ליושב הראש הראשון של האומות המאוחדות (במהלך כהונה זו הצהיר את המשפט המפורסם בפני חברי המשלחת הסובייטית: "רבותיי, אנחנו חוששים מפניכם"). עוד ממקום מושבו בלונדון עודד ספאק את כינון ברית בנלוקס, בין בלגיה, הולנד ולוקסמבורג. בשנת 1949 נבחר להיות נשיאה של מועצת אירופה (שלא התקיימה זמן רב). בהמשך חבר יחד עם שאר מדינות בנלוקס לגרמניה, צרפת ואיטליה בייסוד "קהילת הפחם והפלדה", והיה ממקדמי הרעיון האירופי.

 

בשנת 1955 מונה על ידי הקהילה לעמוד בראש הוועדה ליצירת אמנה כלכלית משותפת. ועדה זו הניחה את התשתית לאמנת רומא שנחתמה ב-1957 וכללה את השוק האירופי המשותף ו"קהילת האירו-אטום". ספאק היה אחד מנציגי בלגיה אשר חתומים על אמנת רומא. בשנת 1962, כאשר שארל דה גול (ע"ע) התנגד נחרצות לצירופה של בריטניה לשורות הקהילה, ספאק היה בין אלו שיצאו חוצץ כנגדו ואמר כי "אירופה של מחר היא אירופה רב לאומית". ספאק שאף לנתק את הפוליטיקה האירופית מהפוליטיקה הפנימית ולהעניק למועצה האירופית כוח עצמאי.

 

בין השנים 1957-1961 עמד ספאק בראש ברית נאט"ו. על אף אי ההסכמות שלו עם שארל דה- גול פעל רבות למציאת פתרון למשבר הכיסא הריק של הקהילה מול צרפת. בשנת 1957 הוענק לספאק פרס "שרלמאן" (“Charlemagne”), על תרומתו לשלום ולפיתוח הרעיון האירופי. תפקידו ביצירת אמנת רומא הקנה לו מקום בין "האבות המייסדים" של האיחוד האירופי. כמו כן, בזכות תפקידו המרכזי בבניית האיחוד, בניין הפרלמנט הראשון אשר נבנה בבריסל, נקרא על שמו ודמותו מעטרת מטבע זהב שהטביעה בלגיה לאבות המייסדים בשנת 2002.