וינסטון צ'רצ'יל (1874-1965)

וינסטון צ'רצ'יל (Winston Churchill), ממנהיגיה המפורסמים של בריטניה בעידן המודרני ובכלל. על כהונתו כראש ממשלת בריטניה בעת מלחמת העולם השנייה אין צורך להרחיב, מהלכיו הקנו לו את מקומו בין גדולי המנהיגים של המאה העשרים. אך דווקא לאחר המלחמה, לאחר שהודח מתפקיד ראש ממשלת בריטניה, פעל לאיחוד אירופה.

 

צ'רצ'יל הושפע מרעיונותיו של קלרגי ורצה לקדם את הרעיון הפן-אירופי בעיקר כנגד ברית המועצות הקומוניסטית המתחזקת , וב-1946 נשא את נאום "מסך הברזל" המפורסם באוניברסיטת מיזורי.

 

כך אמר: "...אם אירופה מעוניינת להיגאל ממכאובים אינסופיים חייב לבוא צעד המבטא אמונה במשפחה האירופית. הצעד הראשון להקמת המשפחה האירופית צריך להיות שותפות בין צרפת וגרמניה. המבנה של ארצות הברית של אירופה יהפוך את העוצמה החומרית של כל מדינה יחידה לחשובה פחות. מדינות קטנות תילקחנה בחשבון כמדינות גדולות ותשגנה את הכבוד הראוי להן באמצעות תרומתן למטרה המשותפת. עלינו לברוא מחדש את המשפחה האירופית במבנה אזורי של ארצות הברית של אירופה".

 

צ'רצ'יל הציע לאירופה בנאומו מבנה פדרטיבי, חיים במרחב של שלום, ביטחון וחירות שהיא התרופה שהיבשת הזאת זקוקה לה. במקום בו נכשלה האינטגרציה האירופית הצבאית, תצלח האינטגרציה האירופית הדמוקרטית. היא חייבת לקום עם מוסדות, במבנה פדרטיבי כאשר ציר אחד חייב להיות רגוע בה – גרמניה וצרפת. צ'רצ'יל הזהיר שהמדינות יוותרו על ריבונות, אך טען ששכרן יהיה בצידן.

 

גם בקדנציה השנייה שלו כראש ממשלה (בשנות החמישים), לא הצליח צ'רצ'יל להביא לצירופה של בריטניה לקהילה האירופית המתהווה בעיקר בעקבות התנגדותו של שארל דה-גול (ע"ע). צ'רצ'יל הלך לעולמו בשנת 1965. בריטניה הצטרפה לקהילה האירופית כשמונה שנים לאחר מכן ב-1973.